Včel v současné době ubývá, naštěstí se včelařením začíná zabývat spousta mladých lidí. Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola služeb a cestovního ruchu, Varnsdorf se také rozhodla chovat včely. Díky dotačnímu programu města Varnsdorf 2018 jsme mohli do naší školy zakoupit pět včelstev a zahájit i výuku předmětu Základy včelaření při oboru Zahradnické práce.

Rozhodli jsme se seznámit děti z varnsdorfských mateřských a základních škol s chovem včel. Pozvali jsme na projektové dny pořádané ve dnech 24. 9. – 26. 9. všechny základní a mateřské školy ve Varnsdorfu. Navštívili nás předškoláci a žáci prvních tříd ze škol: MŠ Čtyřlístek, MŠ Stonožka, Interaktivní ZŠ Karlova, MŠ Zahrádka, ZŠ Východní, Speciální ZŠ a MŠ Varnsdorf, ZŠ a MŠ Bratislavská a ZŠ Varnsdorf náměstí E. Beneše Pro děti jsme přichystali výtvarné dílny, kde si mohly ozdobit perníček, vyrobit včeličky různých podob, kelímek na tužky a další. Pan Ing. Vencl připravil interaktivní přednášku o chovu a životu včel. Děti si prohlédly pracovní nástroje, seznámily se s principem stáčení medu. Na dalším stanovišti jsme připravili pracovní listy a omalovánky s tématikou života včel. Dále na děti čekala ochutnávka medu. Každá škola měla svoji hostesku „včelku“, která se o ně celý den vzorně starala. Nechybělo občerstvení v podobě vynikajících koláčů, dále chléb s medovým máslem, čaj a káva pro paní učitelky.

Projektové dny se i přes ne příliš příznivé počasí povedly. Rádi bychom v této osvětě pokračovali. Na závěr projektu Život včel ve městě naše škola vyhlásila výtvarnou soutěž se stejným názvem opět pro všechny varnsdorfské MŠ a ZŠ. Výsledky vyhlásíme v lednu a práce budou vystaveny v Městském divadle Varnsdorf. Děkuji pedagogům a žákům naší školy, kteří se na této akci podíleli. Příprava byla několikaměsíční a velmi náročná. Dále děkuji městu Varnsdorf za podporu formou dotace pro rok 2018.

Mgr. Kateřina Kovářová

Obsáhlou fotogalerii naleznete zde.