Poslední setkání v rámci projektu ERASMUS +-, tentokrát v České republice, proběhlo  v týdnu od 8.4-12.4.2019.

 

Účastníci projektu z Litvy a Polska přijeli v pondělí večer, ubytovali se a povečeřeli ve škole.

V úterý proběhlo slavnostní zahájení posledního setkání projektu s vedením školy a města, proběhly prezentace žáků - práce Minipodniků na jednotlivých školách, česká skupina navíc připravila prezentaci o velikonocích v Čechách. Odpoledne jsme se vydali poznávat Varnsdorf, navštívili kostel Sv. Petra a Pavla, vyšlápli si na Hrádek a procházku zakončili v pivovaru Kocour, kde jsme s panem sládkem ochutnali nejsilnější pivo, které vyrábějí. Večer si žáci vytvořili u zahradníků naší školy velikonoční aranžmá a projektový tým povečeřel ve školním hotelu.

Ve středu nás čekala Praha s milou paní průvodkyní. Prošli jsme se od Pražského hradu až na Václavské náměstí, navštívili chrám Sv. Víta, Vladislavský sál, Zlatou uličku, Karlův most, Staroměstské náměstí a shlédli opravený orloj a na Václavském náměstí si prohlédli velikonoční trhy. Poláci i Litevci byli z tohoto výletu nadšení, protože pro některé to byla první návštěva našeho hlavního města. Večer jsme po návratu zakončili výbornou večeří v restauraci U Rudolfa.

Ve čtvrtek dopoledne nás čekala návštěva Domu národního parku České Švýcarsko, kde byl pro nás připraven workshop. Žáci ve smíšených skupinách (vždy 1 žák z Čech, 1 z Litvy a 1 z Polska) pracovali na pracovních listech v češtině a angličtině, na závěr proběhlo hodnocení výsledků a zhlédli jsme film o místní nádherné krajině Českého Švýcarska. Žáci dostali odměny a vydali jsme se do Pivovaru Falkenštejn, kde pro nás byl připraven hovězí vývar a pivovarský guláš. Odpoledne jsme si šli osladit život do místní Čokoládovny Mana, kde jsme ochutnávali a po skupinách si vyrobili vlastní čokoládové bonbóny a poslechli poutavou přednášku o výrobě čokolády. Po té jsme se vydali do Rumburku, kde jsme navštívili Loretu, prohlédli si ambit a kostel. Závěr celého programu jsme zakončili společnou večeří v Zája centru ve Varnsdorfu a žáci si na rozloučenou zahráli bowling. Naposledy jsme se rozloučili, protože setkání ve Varnsdorfu bylo poslední a projekt bude v srpnu ukončen. Všichni jsme se seznámili s novými lidmi, máme plno zážitků a budeme na tyto dva roky určitě dlouho vzpomínat.

 

Ing. Kateřina Hrabětová