Nevím, jak vy všichni ostatní, ale já se na začátek školního roku docela těším, ovšem ten pocit radosti mi dlouho nevydrží. Euforie prvního týdne, kdy najíždějí žáci do domova mládeže, v blesku vystřídá neuvěřitelná smršť událostí, která nás doslova pohltí. Stávající obyvatelé domova mládeže se musejí poznat s novými spolubydlícími. Žáci prvních ročníků začínají zjišťovat, jak „chutná svoboda“, tím myslím svobodu bez dohledu rodičů. Nicméně brzy jim dojde, že kontrolu nad jejich chováním převzali vychovatelé, a že stejně musí dodržovat nějaká pravidla. Pedagogové i žáci se nestačí ani otočit, první měsíc je za nimi a všichni mají pocit, že možná podzimní prázdniny, není úplně tak špatný nápad.

Patnáctý rok věku mladého člověka je zlom, přechod ze základní školy a pobyt v domově mládeže bez rodičů je změna, která může ovlivnit další život každého jedince. Jak se tedy nejlépe seznámit s novými žáky a naopak jak ti noví mohou poznat své okolí, k tomu slouží seznamovací interaktivní hry. Tuto formu vzájemného poznávání zvolily vychovatelky hned v prvních dnech měsíce září.

Domovy mládeže v podzimních měsících mají již tradičně napěchovaný harmonogram aktivit. Letošní podzim byl opravdu ve znamení babího léta a akce, které jsou realizované v přírodě, se tak velmi vydařily. Outdoorového odpoledne v Dolském mlýně, orientační běh v lese na Studánce, závody ve střelbě ze vzduchovky anebo odpolední výlet na Špičák jsou oblíbenými aktivitami, které vyhledávají temperamentnější skupiny žáků. Velký zájem z řad mužské populace je každý rok o cvičení v posilovně a proto akce s názvem Otestuj si kondičku, pomůže každému zájemci si ujasnit, zda cvičení v posilovně je to co potřebuje a je schopný dělat. Plavání v městském bazénu v rámci plaveckého kroužku pomáhá procvičit tělo po jednotvárném sezení v lavici.

Spolupráce se základními školami se již stává tradicí a návštěva 48 žáčků v domově mládeže to jen potvrdilo. Pro celou skupinu si obyvatelé DM připravili bohatý program od cvičení v úponové tělocvičně pod dohledem cvičitele juda až po společnou hru na hudební nástroje.

Měsíc září je ve znamení charitativní činnosti, kdy naší žáci se účastní celostátních sbírek a jejich výsledkem je získaná finanční částka cca 14 000,- pro nemocné a nevidomé děti. Tuto částku žáci utržili prodejem dárkových předmětů pro „Světlušky září“ a „Sluníčkový den“.

Nové prostředí, noví lidé, to vše jsou změny, se kterými se musejí žáci prvních ročníků vyrovnat kolem sebe. Předcházejí patologickým jevům jako je například šikana nebo rasové předsudky slouží besedy, které byly realizovány v DM pro žáky I. a II. ročníků. Tyto besedy byly ve spolupráci s organizacemi Teen Challenge a ICEJ. Dále se žáci přihlásili do soutěže Cemach 2015, jejíž vítězové mohou vyhrát letní pobyt v Izraeli nebo hodnotné věcné ceny, jako je například tablet.

Předpověď počasí již hlásí podzim i s jeho plískanicemi a ponuřejší náladou, a k tomu patří i Halloween. Přijďte se s námi pobavit na „Halloweenskou párty“ 4. 11. 2015 v odpoledních hodinách do jídelny v Mariánské ulici. Strašidelné masky na sebe!

Pro varnsdorfský Hrádek připravují vychovatelky se žáky podzimní výstavku jejich ručních výrobků s podzimní tématikou. Tato akce může být cílem vaší odpolední, víkendové procházky.

Co dodat na závěr, školní rok máme před sebou s jeho radostmi i starostmi, ale od toho tady pro žáky jsme. Každý do toho dáváme i kus srdce a svůj volný čas, bez toho by to nešlo, a velkou odměnou pro nás je, že jsou naši ubytovaní žáci spokojeni a i po letech se k nám rádi vrací.

 

Bc. Ilona Tesařová

Vedoucí domovů mládeže