Do naší školy se opět vrátilo malování ve volné přírodě. V říjnu jsme se třeťáci a čtvrťáci z Mariánské zúčastnili Kurzu tvorby v plenéru, který se konal ve Vysoké Lípě. Kurz obsahoval třídenní malování v přírodě na čerstvém vzduchu. Za sebe mohu říci, že jsem si tento ne úplně výlet užila a ve zdraví i zvládla.

Všechny tři dny jsme využili k malování - úhlem, suchým i tvrdým pastelem, akvarelem a kdoví čím ještě. Myslím, že by to bylo ještě na spoustu řádků, kdybych to všechno vypisovala, ovšem důležité bylo, že nás to bavilo. Zkoušet nové věci, na které během normální výuky není čas.

Celým tímto kurzem nás při malbě vedla paní Čvorović. Její rady nám byly velkým přínosem. Druhý den se k nám připojila i paní Kubištová, která nám na ten den zadala úkol. Měli jsme na výběr ze dvou možností. Buď můžeme ve dvojici vytvořit komiks týkající se zříceniny hradu, který budeme odpoledne dělat na místě, nebo můžeme malovat panorama. Ti, kteří se rozhodli malovat panorama, jako třeba já, se mohli jít s paní Ulrichovou projít k Dolskému mlýnu a podívat se po okolí. Ne, že by se mi nechtěl dělat komiks, ale nikdy jsem tam nebyla a chtěla jsem spíš jít na čerstvý vzduch, než být zavřená na pokoji. A byla to dobrá volba.

Odpoledne jsme šli tedy na hrad. Vlastně jsme i tak trochu šplhali, což pro mě, jako ne velkého milovníka výšek, nebylo až tak příjemné, ale nakonec to bylo i tak dobré. Na vršku jsme strávili několik hodin, abychom ztvárnili pěkný výhled. Cesta dolů už byla o něco lepší a rychlejší.

I o program a večerní zábavu se nám postarala paní Ulrichová. Celý první den jezdila po okolí, aby pro nás připravila noční hledačku. Večer jsme dostali mapu s vyznačenými body a měli jsme za povinnost splnit co nejvíce úkolů. Ale asi jsem si nejvíc užila ten výhled na hvězdy, které ve městě tak vidět nejsou. Ovšem tam to bylo, jako když na sametový plášť rozsypete tisíce perel. Obloha jimi jen zářila.

Abych to shrnula, tento kurz byl velkým přínosem a jsem ráda, že se uskutečnil. Určitě si to i ostatní ročníky v následujících letech naplno užijí, tak jako my letos.

 

Kristýna Kraifová

žákyně 4.G