Po roční "kovidové" přestávce se letos opět uskutečnila Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů.

Tato soutěž je určena pro žáky vyšších a středních technických škol či učilišť a je tradiční součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se letos konal ve dnech 8.–12.11. 2021. Soutěž pořádal Svaz strojírenské technologie ve Výukovém centru výstaviště, které letos návštěvníci našli v pavilonu P. Soutěže se pravidelně zúčastňují studenti naší školy, vždy úspěšně a i letos tomu nebylo jinak.

Letošního 13. ročníku soutěže, která probíhala za velkého zájmu odborné veřejnosti, se zúčastnilo na 150 studentů z cca 30 škol z celé České republiky. Soutěžilo se ve 3 kategoriích, a to v programování CNC obráběcích strojů v řídících systémech SIEMENS, HEIDENHAIN a FANUC. Soutěžilo se každý den ve všech kategoriích v dopoledním a odpoledním bloku. Vždy bylo vyhlášeno pořadí jednotlivého bloku a na závěr celkový vítěz za konkrétní řídící systém.

V kategorii SIEMENS naši školu reprezentovali Michal Mikuš a Dominik Valuch, oba studenti 4.ročníku maturitního oboru Mechanik seřizovač. Přes náročnost zadání se naši studenti zhostili úkolů se ctí. Přestože se na nejvyšší stupínek neprobojovali, vítězům zdatně sekundovali a patřili mezi nejlepší.

V kategorii SIEMES se umístil Michal Mikuš na vynikajícím 3.místě a Dominik Valuch na výborném děleném 4.-5. místě. Oba si také vysloužili uznání samotných lektorů-zadavatelů (hodnotitelů) soutěže, kteří zároveň vyjádřili spokojenost s faktem, že v nich vyrůstá nová generace kvalitních techniků tak důležitých pro naše strojírenské podniky. Potvrdili tím vysokou úroveň teoretické a praktické výuky programování CNC strojů na naší škole.

Studentům za vzornou reprezentaci děkujeme, poděkování patří rovněž učitelům odborného výcviku A.Hendrichovi a M.Hovanyczovi, kteří je na soutěž připravili.

 

Ing. Vlastimil Černý

učitel odborných předmětů