Maturantky oboru cestovní ruch ze třídy 4BC se spolu s Ing. Kateřinou Hrabětovou vydaly na zahraniční turistickou praxi s CK Hellou Tour na skok do Paříže - a to doslova.  

Odjezd byl v pátek odpoledne 23. 9. z Prahy, projeli jsme Německem a ve Francii před Paříží jsme byli nad ránem. Posnídali jsme croissant s cappuccinem a těšili se na den před námi. Průvodce Vojta byl super - odborník, s mnoha znalostmi, příjemným hlasem a navíc sympatický, takže jeho výklad na dopolední projížďce busem po Paříži byl příjemný začátek našeho programu. Trošku méně příjemné bylo ranní počasí – přivítal nás déšť. Viděli jsme však ty největší lákadla slavný bulvár Chaps Élysées s Vítězným obloukem, další bulváry lemované krásnými budovami a obchody těch nejznámějších značek světa, známé luxusní hotely a restaurace, budovu Opery, Invalidovnu, sídlo prezidenta, náměstí Bastily a náměstí Republiky, galerii Lafayettete, trasa vedla i podél řeky Seiny. Naše první zastávka byla vyhlídka Trocadero, kde jsme poprvé uviděli Eiffelovku. 

Další zastávkou byl 212 metrový mrakodrap Montparnasse, kde jsme se během 30 vteřin ocitly v 59. patře a celou Paříž ze střechy měli doslova na dlani.  

Poté už následovala asi 4 hodinová procházka s průvodcem, abychom se dozvěděli mnoho o dalších pařížských památkách a viděli je na vlastní oči. Počasí se naštěstí umoudřilo a přestalo pršet, takže naše procházka mohla začít. Prošli jsme kolem hřbitova Montparnasse do Lucemburských zahrad, pokračovali kolem univerzity Sorbona do Latinské čtvrti. Kde jsme měli pauzu na oběd a na nákup suvenýrů, takže obchod s makronkami jsme vzali útokem. Dále jsme si prohlédli chrám Notre Dame, bohužel je stále po požáru uvnitř nepřístupný. Naše společná tour končila u muzea Louvre se slavnou skleněnou pyramidou.  

Dalších 6 hodin jsme měly s holkami jen pro sebe, nejslavnější obraz Mona Lisa jsme si ujít nechaly, ale naše kroky vedly na Eiffelovu věž. Protože už nás docela bolely nohy, rozhodly jsme se, že vyzkoušíme jet metrem. Měly jsme plánek pařížského metra, kde to vypadá jako barevné bludiště, metro je mnohem složitější než v Praze, má mnohem více tras, jízdenky se nedají koupit v každé zastávce, takže po delším hledání té správné jsme nakonec s jedním přestupem zdárně dorazily do cíle. Vstupenky na pěší výstup do druhého patra Eiffelovky jsme měly koupené předem online na oficiálních stránkách, abychom se vyhnuly šíleným frontám. Po několika bezpečnostních kontrolách jsme začaly stoupat celkem 674 schodů do druhého patra. Protože jsme vycvičené z každodenního stoupání po schodech ve škole na Bratislavské, byla to celkem pohodička…    

Po sestupu dolů už jsme se jen těšily, že si někde vychutnáme večeři a posedíme před návratem domů. Byl ale docela problém v této části města narazit na normální restauraci, takže jsme to nakonec vyřešily výbornou francouzskou palačinkou s banány, čokoládou a karamelem a sladká tečka snědená na schodech u řeky Seiny spolu nádherným výhledem na svítící a v každou celou hodinu blikající Eiffelovkou zakončili náš krásný, ale náročný den.  

Ve 22 hodin jsme všichni zase nastoupili do autobusu a vydali se zpět do Prahy, kam jsme dorazili vneděli 25. 9.  v 10 hodin. Po náročné cestě, dvou nocích v autobusu a 18 nachozených kilometrech jsme se opravdu těšili domů – nejen na sprchu a postel...  

Na závěr patří velký dík všem holkám z 4BC, byly perfektní! Jedničku s hvězdičkou dostal i průvodce a oba řidiči. Nezbývá než doufat, že další podobná cesta bude tak super jako tato. 

Ing. Kateřina Hrabětová – vedoucí výpravy