Také letos se v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, jenž se konal 1.–5.10. 2018 na brněnském Výstavišti, uskutečnila Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Tato soutěž je určena pro žáky vyšších a středních technických škol či učilišť z celé České republiky a je již tradiční součástí strojírenského veletrhu. I letos ji pořádal Svaz strojírenské technologie ve Výukovém centru výstaviště, které návštěvníci opět našli v prestižním pavilonu Z, tedy „srdci“ veletrhu. Soutěže se pravidelně zúčastňují studenti naší školy, vždy úspěšně a i letos tomu nebylo jinak.

Letošního 10. ročníku soutěže, která i vzhledem k umístění probíhala za velkého zájmu odborné veřejnosti, vystavovatelů i politiků, se zúčastnilo na 130 studentů z cca 30 škol z celé České republiky. Soutěž probíhala ve 3 kategoriích, a to v programování CNC obráběcích strojů v řídících systémech SIEMENS, HEIDENHAIN a FANUC. Soutěžilo se každý den ve všech kategoriích v dopoledním a odpoledním bloku. Vždy byl vyhlášen vítěz jednotlivého bloku a na závěr celkový vítěz za konkrétní řídící systém.

V kategorii SIEMENS naši školu reprezentovali Jiří Novotný a Martin Milec, oba studenti 4. ročníku maturitního oboru Mechanik seřizovač. Přes náročnost zadaných úkolů se naši soutěžící zhostili zadaných úkolů na výbornou. V opravdu silné konkurenci jako jedni z mála všechny zadané úkoly beze zbytku splnili a v celkovém hodnocení se umístili na stupních vítězů.

O pořadí na prvních třech místech rozhodovaly detaily, které stanovily následující pořadí: vynikající 1.místo obsadil Jiří Novotný, v těsném závěsu ho následoval a výborné 2.místo obsadil Martin Milec.

Oba naši studenti si také vysloužili uznání samotných lektorů-zadavatelů (hodnotitelů) soutěže, kteří zároveň vyjádřili spokojenost s faktem, že v nich vyrůstá nová generace kvalitních techniků tak důležitých pro naše strojírenské podniky. Potvrdili tím vysokou úroveň teoretické a praktické výuky programování CNC strojů na naší škole.

Oběma studentům za vzornou reprezentaci děkujeme, poděkování rovněž patří učitelům odborného výcviku A. Hendrichovi a M. Hovanyczovi, kteří je na soutěž připravili.

 

Ing. Vlastimil Černý

učitel odborných předmětů