Ve dnech 20. - 21.3 2018 se konala celostátní odborná soutěž KOVO Junior 2018 Mechanik seřizovač, která je zařazena do soutěže „České ručičky“. Letošní ročník pořádala Střední škola technická, gastronomická a automobilní Chomutov. Soutěže se zúčastnilo celkem 13 škol z osmi krajů ČR, každý kraj mohli reprezentovat dva mechanici seřizovači, kteří postoupili z krajského kola. Soutěže se zúčastnilo 15 žáků. Naši školu Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola služeb a cestovního ruchu Varnsdorf reprezentoval Jiří Novotný, žák třetího ročníku oboru Mechanik seřizovač, který postoupil z třetího místa krajského kola.

Soutěž se skládala ze tří částí, které měly prověřit znalosti a odbornost jednotlivých žáků. V první části měli žáci za úkol vytvořit program a vyrobit „jednodušší“ součást dle výkresové dokumentace. V druhé části měli naprogramovat „složitější“ součást taktéž dle výkresové dokumentace, tak aby se dala vyrobit na CNC obráběcím stroji. Posledním úkolem bylo měření, výpočty lícování, řezných podmínek a vědomostní test. Na tyto tři úkoly měli žáci celkem 7 hodin.

Náš žák Jiří Novotný se umístil na úžasném čtvrtém místě, za které bych mu chtěl velmi poděkovat. Jeho úspěch je jen dokladem toho, že výuka oboru Mechanik seřizovač na Vyšší odborné škole, Střední průmyslové škole a Střední odborné škole služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu je na vysoké úrovni a to i v celostátním měřítku. Tuto úroveň si samozřejmě budeme chtít i nadále udržet. Chci také poděkovat všem kantorům, kteří se podílí a podíleli na přípravě našich žáků, bez nich by tento úspěch nebyl možný.

 

Antonín Hendrich

učitel odborného výcviku