Energetický seminář zahájil pilotní projekt pro střední školy
Ve středu 20. května se na naší škole uskutečnil první blok pilotního projektu pro střední školy s názvem Energetický seminář. Projekt je rozdělen do tří navazujících workshopů, které se věnují aktuálním tématům z oblasti energetiky, jako jsou energetická bilance budov, energetická chudoba, obnovitelné zdroje energie lokálního charakteru či problematika dezinformací v energetice.
Realizátorem projektu je MAS Český sever. Na jeho přípravě a vedení se podílejí náš loňský absolvent Josef Horvatovič, Mgr. Michal Svoboda a Ing. Zuzana Benediktová. Do pilotního ověřování vzdělávacího programu jsou zapojeni žáci 3. ročníku oboru Mechanik elektrotechnik. Josef Horvatovič během semináře představil nejnovější trendy v energetice a zaměřil se především na úsporná opatření související s využíváním obnovitelných zdrojů energie na budovách, včetně jejich ekonomické návratnosti. Mgr. Michal Svoboda a Ing. Zuzana Benediktová se věnovali práci s informacemi, rozvoji kritického myšlení a odhalování dezinformací v oblasti energetiky. Součástí programu bylo také vysvětlení pojmů, jako je například energetická chudoba. První blok byl zaměřen především na získávání a zpracování informací. Hlavní praktická část projektu čeká žáky ve druhém workshopu, během kterého budou v týmech řešit konkrétní energetické úkoly, například termografické snímkování budovy, pasportizaci otopného systému nebo návrh solární elektrárny. Ve třetím závěrečném bloku pak žáci zpracovaná data vyhodnotí a představí navržená řešení svým spolužákům formou prezentací. Projekt tak propojuje teoretické poznatky s praktickými dovednostmi a umožňuje studentům získat cenné zkušenosti z oblasti moderní energetiky.




