Inovativní vzdělávání na VOŠ

21. 12. 2023
#inovativnívzdělávání #voš

Studentky VOŠ vzdělávacího programu Předškolní a mimoškolní pedagogika se v rámci projektu Varnsdorfské vzdělávání - šablony 2023 – 2026 zapojily do aktivit inovativního vzdělávání studentů VOŠ. Spolu s učitelkou Mgr. Jitkou Kubištovou se třída V2B ve středu 15. 11. zúčastnila projektového dne a navštívila uměleckou výstavu mladé výtvarnice Dominiky Goldbergové „Goldenfish“ v kavárně Atelier v Krásné Lípě.

Projektová výuka začala tím, že studentky nejprve výstavu originálních obrazů zhlédly. Během vstřebávání uměleckého vjemu učitelka třídě vyprávěla nejen o životě a díle této autorky, ale též o problematice výstavby konkrétních děl a použitých výtvarných technikách. Poté dívky dostaly prostor samostatně si vybrat obraz, či motiv, který na ně zapůsobil nejvíce, a ten dle svých uměleckých preferencí a možností projektovaly do vlastní jedinečné kresby.

Studentky předškolní a mimoškolní pedagogiky nejvíce zaujala psychologická stránka výstavy orientovaná na sebeurčení ženy - její temné stránky v kontrastu s křehkým aspektem ženství. Ostatní se soustředily na vybrané detaily obrazů, jiné na lineární pojetí typické pro vystavující autorku. Každá ze studentek k práci přistoupila osobitě, odlišně, a to bylo právě zajímavé pozorovat. 
Výsledné práce na závěr výuky postupně dívky odprezentovaly. Vysvětlily, co je nejvíce oslovilo, vcítily se do tvůrčího procesu. V tomto dnu se cítily jako začínající umělci, kteří v dobách minulých i dnes navštěvují obrazárny, kde před originály slavných mistrů pořizují kopie, nebo se inspirují detailem, kompozicí, barevností, atd.

Je třeba podotknout, že třída V2B sice předmět Výtvarné výchovy má, ale nikdy se ještě nevěnovala kresbě lidské figury či portrétu, což je v umělecké praxi považováno za jednu z nejsložitějších kresebných disciplín. Tři ze studentek kreslily postavu či obličej zcela poprvé. Všechny si zaslouží pochvalu. Na základě vzniklých děl je znát, že je inovativní výuka oslovila a bavila.

Mgr. Jitka Kubištová

 

Více informací o projektu: Varnsdorfské vzdělávání – šablony 2023 – 2026 :: VOŠ, SPŠ a SOŠ Varnsdorf (skolavdf.cz)

Michal Bubílek 21. 12. 2023
Inovativní vzdělávání na VOŠ