Naši žáci na exkurzi v německém Neustadtu

SPOLUPRÁCE S NĚMECKEM – DALŠÍ CESTA ROZVOJE ŠKOLY

 

Na pozvání firmy CAPRON Neustadt z Německa se v polovině ledna zúčastnilo 12 studentů 1. a 2. ročníku oboru truhlář, ředitel školy Ing.Bc.Petr Kotulič a tři učitelé odborných předmětů exkurze do Německa.

 Dopoledne jsme navštívili školu BSZ Kamenz (profesní centrum), kde nás ředitel školy seznámil se strukturou školství v Sasku a vyučovanými obory (truhlář, malíř, lakýrník, kameník a technické lyceum). Poté následovala prohlídka učeben a dílen pro truhláře.

Před polednem jsme se přesunuli do Neustadtu, kde jsme byli nejprve pozváni na oběd a poté jsme absolvovali prohlídku závodu. Firma CAPRON vyrábí obytné automobily na různých podvozcích a v různých provedeních. CAPRON je velmi moderní závod s vysokým stupněm automatizace jednotlivých provozů. V podniku jsou obrovské výrobní haly pro zpracování dřevěných částí obytných vozů (desky pro skříně vozů, nábytek pro vnitřní prostory a jiné komponenty…) a haly s montážními linkami, kde se vozy kompletují a vzhledově upravují. Součástí podniku je i škola, ve které se připravují budoucí zaměstnanci firmy. Na všech provozech jsou nejmodernější NC a CNC stroje s dopravou materiálu a odsáváním třísek. Také příprava deskových materiálů a dalších montážních prvků je zajištěna pomocí automatizovaných systémů (zakladače, dopravníky, skladování materiálu, zvlhčování vzduchu, třídění odpadu…).

Ve firmě CAPRON pracuje asi 800 zaměstnanců na dvě směny, zhruba 100 pracovníků v různých profesích je z České republiky ze Šluknovského výběžku. Denní produkce je 60 obytných vozů, o něž je v celé Evropě obrovský zájem.

Návštěva v Německu předčila naše očekávání a pokud se vše podaří, mělo by dojít i na výměnné stáže našich a německých žáků.

                                                           Ing. Soňa Novotná – učitelka odborných předmětů