Úspěšná absolventka kadeřnice

12. 4. 2023
#kadeřnice #úspěch

Jmenuje se Hedvika Janoušková a studium VOŠ, SPŠ a SOŠ  Varnsdorf obor kadeřník ukončila v roce 2008. Dnes stabilně spolupracuje s pražským kadeřnickým studiem J&V jako tricholog.

Motto studia:

Baví nás tvořit nové věci a plnit přání našich zákazníků. Dopřáváme jim pocit relaxace, uvolnění a opravdu zdravých vlasů. Spokojený zákazník, který odchází s úsměvem na tváři je důvodem, proč milujeme svou práci. 

Ve svém nabitém programu byla schopná najít si čas, vrátit se na začátek a koncem března 2023 poskytla studentkám 2. ročníku oboru kadeřník specializované školení v trichologii. Jako správný profesionál a nadšenec o svém oboru ráda mluví, propaguje jej, a snad i proto nebylo těžké přemluvit ji k rozhovoru.

Hedviko, začněme od začátku. Co Vás vedlo k tomu stát se kadeřnicí?

Kadeřnice byla jasná volba. Už jako malá jsem stříhala panenky a měla jasno. Na základní škole jsem stříhala spolužačky – tedy ty, které se nechaly /smích/. Moje teta byla kadeřnice, měla svůj salón a výhrou bylo, když jsem jí směla pomáhat, i když jsem zde třeba jen uklízela, zametala vlasy, rovnala obsluhy, to jsem byla fakt šťastná a taky trochu důležitá…

Našla byste nějaký moment, kdy jste zapochybovala o správnosti své volby nebo naopak, jste si řekla, tak tohle chci dělat?

Být kadeřnicí jsem si musela tak trošku vybojovat. Na učební obor jsem šla proti přání své maminky, která měla ambice, abych studovala a měla alespoň maturitu. A přestože jsem devítku vycházela s vyznamenáním, jsem šla na střední odborné učiliště. Dnes bych to asi formulovala tak, že vlasy jsou mým osudem. Takže ne, nikdy jsem nepochybovala.

Jak dnes s odstupem let hodnotíte připravenost pro praxi?

Škola mi dala hodně. Možná je to tím, že jsem zde měla jeden ze svých dětských vzorů, paní Bermann, ona kdysi měla své kadeřnictví, kam jsem chodila nakukovat, vždy se mi líbila její práce a ve škole mi byla osobnostním vzorem. Na učňáku jsem si procházela obdobím rebélie a ona to se mnou nikdy nevzdala, ukázala mi můj potenciál a mnohokrát jsem si na ní v průběhu života vzpomněla.

Škola mi paradoxně ukázala i to, co nechci. Viděla jsem spolužačky neuchycené, nikdy v oboru nepracující. Bylo mně líto energie, kterou jim dávali učitelé. Já jsem nikdy nechtěla být ztracená.

Škola mi dala pevné základy v oboru, mravní základ a naučila mě profesní hrdosti.

Trichologie, kterou jste školila, je…?

Trichologie je diagnóza vlasové pokožky pomocí speciální vlasové kamery. Mikrokamera 250 krát zvětší vlas a lze diagnostikovat problém. Problémem může být vypadávání vlasů, lupy, svědění, mastné vlasy. Na základě trichologického vyšetření je možné uvedené problémy odstranit nebo zmírnit. Trichologie je propojením kosmetiky a dermatologie.

A Vaše cesta k ní?

Po ukončení oboru jsem se odstěhovala ze severních Čech. Chtěla jsem pracovat, pracovat s vlasy. Stříhala jsem v kadeřnictvích v obchodních centrech, sbírala jsem zkušenosti – dobré i špatné. Až jsem se prostříhala do Prahy.

V Praze se mi podařilo získat práci v renomovaném Bomton studiu na Václavském náměstí. Zde jsem měla příležitost pracovat na známých celebritách, česali jsme pro seriály. Byla to velká profesionální zkušenost.

Pak přišla nemoc, která mi bránila naplno dělat moje řemeslo. Začala jsem pracovat jako technolog pro vlasové značky. Ale vlasy byly mojí vášní a chtěla jsem s nimi pracovat. Nezbylo než se zamyslet a  začít se vzdělávat dál, a tak jsem získala certifikáty na dermatologii a trichologii. Trichologie je mi bližší a věnuji se jí již několik let.  

Hedviko, děkuji Vám za Váš čas a ochotu se podělit o Váš profesní příběh. Je něco, co byste chtěla říct na závěr?

/smích/...nejsem žádná celebrita, ale přeci možná… ráda bych popřála současným žákyním a žákům vydržte, pracujte, nechte se vést a mějte svou práci rádi a dělejte ji co nejlépe. Chci poděkovat paní učitelce Lence Bermann za to, jaký je profesionál a člověk.

Děkuji Vám.

Petra Čiháková

Michal Bubílek 20. 7. 2023