Příběhy našich sousedů

25. 3. 2024
#paměťnároda #projekt

Takový název nese „odnož“ projektu Paměť národa, jejíž součástí se tento školní rok stal také tým naší školy složený ze scénáristky Veroniky Rácové, kameramana a režiséra Vojtěcha Vaxmanského a dalších členů - Matěje Vaxmanského, Marie Kubínové, Moniky Kröglerové a Viktorie Lukačovičové.

O co jde? Celostátní projekt společnosti Post Bellum se zabývá shromažďováním a prezentací vyprávění a vzpomínek seniorů. Ti, na pozadí svých životních příběhů, přibližují důležité dějinné události svýma očima, prostřednictvím svých prožitků a dojmů. Týmy se tak mají možnost během své sedmiměsíční práce seznámit s informacemi o naší minulosti přímo od pamětníků daných událostí. Jejich vzpomínky, někdy plné emocí, zpracovávají a v podobě videa nebo akustického záznamu prezentují.

I náš tým se takové slavnostní prezentace - 25. března v Rumburku - zúčastnil. Svou práci divákům a porotě představilo devět týmů ze Šluknovska. Každá z prací byla trochu jiná, ale všechny byly zajímavé. Každý, kdo byl přítomen, si odnesl silný zážitek. Historie a její zastavení přestaly být jen teoretickými pojmy, prázdnými slovy. Občas nás rozesmály, někdy nám vehnaly slzy do očí. Dotkly se nás.

Všechny prezentované příspěvky najdete na stránkách projektu Příběhy našich sousedů.

Mgr. Alice Fryblíková

Michal Bubílek 2. 4. 2024