Energetický management měst a obcí

25. 10. 2023
#energetickýmanagement #městaaobce

V polovině října se v prostorách MAS Český sever konala prezentace probíhajícího projektu Energetický management měst a obcí za účasti starostů případně zástupců obcí Dolní Poustevna, Vilémov, Jiřetín pod Jedlovou, Rybniště, Horní Podluží, Šluknov, Varnsdorf, Jiříkov a Česká Kamenice. Do uvedeného projektu jsou zapojeni i 3 žáci VOŠ, SPŠ a SOŠ Varnsdorf, obor Mechanik elektrotechnik - Josef Horvatovič, Martin Dvořák a Marek Bartiš. Kluci tak mají možnost si reálně vyzkoušet komunikaci s vedením obcí, pasportizaci budov i realizaci návrhů k energetickým úsporám. Položil jsem několik otázek lídrovi uvedené trojice Pepovi Horvatovičovi:

Jaká je Tvoje role v projektu - co konkrétně děláš?
Moje role v projektu byla na začátku pouze získávání informací o obecních budovách jako např. druh vytápění objektu, zateplení a stav izolace, příkon spotřebičů v budově atd... Dále jsem sepisoval dokument s kartami o budovách a vymýšlel možná úsporná opatření. Nyní mám možnost dělat i věci jako jsou projekty fotovoltaických elektráren či instalace chytrých měřáků.

Jak dlouho v projektu pracuješ případně, jak dlouho plánuješ v projektu zůstat?
V tomto projektu pracuji už déle než půl roku a plánuji v něm zůstat, dokud to budu považovat za smysluplné a budu na to mít dostatek času.

Co se Ti na projektu líbí - co Ti to přineslo?
Získal jsem díky tomu různé zkušenosti např. jednání s lidmi a s úřady, nahlédl jsem do problémů energetiky a obnovitelných zdrojů, naučil jsem se prezentovat před lidmi.   Nyní se stále učím novým věcem jako třeba projektování solárních panelů.

Kdyby měl někdo další z Tvých spolužáků možnost do projektu naskočit, na co by si je nalákal?
Další spolužáky bych nalákal na možnost získání nových zkušeností v důležitém odvětví, které se bude neustále vyvíjet. Nechybí ani finanční ohodnocení, které se jistě hodí každému studentovi.

Díky za rozhovor.

Mgr. Pavel Kolár

Petr Kozák 7. 12. 2023