Na skok do Benátek a Verony

13. 10. 2023
#benátky #hotelnictvíacestovníruch

Letos jsme se opět s maturanty oborů Hotelnictví a Cestovní ruch ze třídy     4. CH vydali na zahraniční turistickou praxi. Tentokrát do Itálie s brněnskou CK České kormidlo.

Na cestu jsme vyrazili v pátek 13. 10. 2023 a doufali, že nám toto datum nepřinese smůlu. Odjezd byl z Prahy v 17:30 h od Wilsonova nádraží. Po nástupu do autobusu, kde jsme měli krásný výhled z horních předních sedadel, jsme vyjeli směr Brno pro další účastníky zájezdu. Kvůli koloně na D1 jsme státní hranici ČR přejeli až ve 22:30 hodin.

Cesta nám rychle utekla a v sobotu 14. 10. ráno ještě za tmy jsme zastavili na benzínce v Itálii s příšernými toaletami, kde jsme se ve vedlejším bistru nasnídali a těšili se na den v Benátkách. Autobusem jsme dojeli do přístavního městečka Punta Sabbioni a při vycházejícím slunci jsme přejeli do Benátek půlhodinovou plavbou na lodi. Tam jsme začali prohlídku města s naším průvodcem, Alešem. Byl to pán v letech, ale znalosti měl na jedničku.

Prošli jsme kolem mostu Nářků k Dóžecímu paláci na náměstí sv. Marka s dominantou Basilica di San Marco a 100 m vysokou zvonicí Campanilla.

Pomalu jsme procházeli křivolakými uličkami protkanými mnoha mosty, všude potkávali plující gondoly s turisty, kteří byli ochotni zaplatit 80 euro za pár minut svezení.  
Pan průvodce byl sice znalý všech historických souvislostí, ale výklad byl dost zdlouhavý a začínal být i nudný a monotónní, z těchto důvodů jsme se rozhodli, že se nenápadně vypaříme a další část města si projdeme sami.

Udělali jsme dobře, procházka bez průvodce byla o dost příjemnější, díky mapě a navigaci v mobilu jsme došli až ke známému mostu Rialto, kde se proháněl ve filmu i Spiderman. 
Turistů v uličkách přibývalo a my chtěli ochutnat i typickou italskou gastronomii, začali jsme tedy hledat nějakou restauraci ke klidnému posezení za rozumné ceny. Historické centrum Benátek je totiž neskutečně předražené. Povedlo se a našli jsme příjemnou pizzerii, kde nás milý číšník uvedl ke stolu a my si objednali skvělé těstoviny a tradiční pizzu. Moc jsme si pochutnali, trochu odpočinuli a pokračovali centrem města proplétat se dalšími uličkami a přecházet mnoha a mnoha mosty. Našli jsme i nejužší uličku v Benátkách, která měří jen kolem 50 cm na šířku!
Bylo nádherné počasí, teplo a sluníčko, museli jsme ochutnat i místní vyhlášenou zmrzlinu. Byla vynikající. Mňam.

Den se pomalu chýlil k večeru a my jsme se v 17 hodin vrátili lodí do přístavu, odkud jsme jeli do 4* hotelu Castelli v městečku Vicenza, na dohled od hradů rodů Monteků a Kapuletů, rodů, které proslavili román Romeo a Julie.

V neděli 16. 10. ráno po dobré snídani se vyráželo do 50 km vzdáleného města, které se vepsalo do historie – oslnivé Verony. Je to město, které proslavil Shakespeare milostným příběhem o Romeovi a Julii. Rodný dům Julie jsme navštívili, prohlédli si krásné zachovalé interiéry, vystáli frontu, abychom si aspoň na chvíli stoupli na slavný balkon a vyfotili se tam, kde Romeo vyznával lásku krásné Julii. Na nádvoří domu stojí socha Julie, na kterou když si sáhnete, budete mít štěstí v lásce. Turisté tomu věří, proto tam byla neskutečná tlačenice, kdo z nás by to štěstí nechtěl?

Navštívili jsme i proslulý římský amfiteátr, třetí největší v Itálii – Arenu di Verona. Celé město je plné impozantních budov starých několik století, prošli jsme několik krásných náměstí, toulali se uličkami, prolézali obchůdky a koupili pár suvenýrů na památku.

Obě města v nás zanechala zážitek na celý život, nasbírané odborné poznatky a zkušenosti maturanti jistě využijí v odborných předmětech.  
Náš zájezd byl u konce a čekala nás jen noční cesta domů, na kterou jsme se moc netěšili. Byla sice kratší a tedy i rychlejší, ale že dorazíme do Prahy po 3. hodině ranní, jsme opravdu nečekali. Museli jsme na hlavním vlakovém nádraží - v hale, kde je vše zavřené a potloukají se pochybné existence, počkat na první vlak domů. Přineslo nám to ale i nečekaný zážitek, potkali jsme se tam s kuchařem Zdeňkem Pohlreichem.

Celá akce proběhla na jedničku, žáci byli v pohodě, nasmáli jsme se a moc jsme si to užili.

Já osobně se těším na další výjezd za rok s budoucími maturanty.
Ing. Kateřina Hrabětová, DiS., vedoucí akce

Michal Bubílek 20. 10. 2023
Na skok do Benátek a Verony